Брегава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Брегава
Mustajbegov most.jpg
Земја Босна и Херцеговина
Слив
Главен извор Во близина на градот Столац
Устие Реката Неретва блиску до градот Чаплина
Гол. на сливот Неретва
Физички особености
Должина 20 km

Брегава е река во Босна и Херцеговина која минува низ градот Столац. Брегава исто така е и лева притока на реката Неретва.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!