Брегава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брегава
Mustajbegov most.jpg
ЗемјаБосна и Херцеговина
Слив
Главен изворВо близина на градот Столац
УстиеРеката Неретва блиску до градот Чаплина
Сливна повр.Неретва
Физички особености
Должина20 km

Брегава е река во Босна и Херцеговина која минува низ градот Столац. Брегава исто така е и лева притока на реката Неретва.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 43°06′N 17°43′E / 43.100° N; 17.717° E / 43.100; 17.717

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!