Студва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студва
Studva uz soljansku šumu.jpg
Студва покрај Сољанската шума.
Земја Хрватска,  Србија
Слив
Главен изворзападен Срем, Хрватска
УстиеРеката Босут, кај Моровиќ, Војводина, Србија
Сливна повр.355 км2
Физички особености
Должина37 км
Студва на Ризницата

Студва е река во источна Хрватска и северна Србија долга 37 километри. Целото течение на реката се наоѓа во регионот Срем.

Студва извира во западен Срем во Хрватска, близу селото Гуња. Тоа е спора, кривулеста река и се прелева во неколку мочуришта како што тече во селата Ѓуриќи, Дреновци, Сољани и Врбања.

Покрај средновековните рушевини на градот Звезданград, Студва станува гранична река помеѓу Хрватска и Србија. Кај селото Моровиќ во Војводина, Студва се влева во реката Босут.

Координати: 45°00′22″N 19°13′01″E / 45.00611° N; 19.21694° E / 45.00611; 19.21694