Сољани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сољани

Сољани (хрватски: Soljani) е село во Источна Хрватска, во околината на градот Жупања. Aдминистративно е дел од општината Врбања и се наоѓа на 12 километри од границата со Србија и 18 километри од границата со Босна и Херцеговина.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, во Сољани живеат 1241 жители.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во Сољани постои:

  • Фудбалски клуб „Славонија“
  • Oсновно училиште „Јосип Козарац“
  • КУД „Славонија“
  • КУД „Андрија Пекар“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]