Посавски кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Посавски кантон
Posavska županija (хр)

Posavski kanton (бс)

Посавски кантон (ср)
кантон
Знаме на Посавски кантон
Знаме
Грб на Посавски кантон
Грб
Местоположба на кантонот во БиХ.
Местоположба на кантонот во БиХ.
Координати: 45°02′N 18°29′E / 45.033°СГШ 18.483°ИГД / 45.033; 18.483
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Главен градОрашје
ОпштиниДомаљевац, Оџак, Орашје
Управа
 • ПремиерМаријан Клаиќ
Површина
 • Вкупна325 km2 (125 sq mi)
Население
 • Вкупно43.453
 • Густина147,97/km2 (38,320/sq mi)

Посавскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Овој е најмал кантон во државата со вкупна површина од 325 km² и има население од 43,588 жители (2003). Главен центар на кантонот е гратчето Орашје.

Општини[уреди | уреди извор]

Кантонот е поделен на следните општини: Домаљевац, Оџак и Орашје.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2013 година, Посавскиот кантон имал 43.453 жители, од кои 77,32% Хрвати, 19,00% Бошњаци, 1,92% Срби и 1,77% други.

Поврзано[уреди | уреди извор]