Сански Мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сански Мост
Sanski Most
град
Сански Мост Sanski Most is located in Bosnia and Herzegovina
Сански Мост Sanski Most
Сански Мост
Sanski Most
Местоположба на Сански Мост.
Координати: 44°46′N 16°40′E / 44.767° СГШ; 16.667° ИГД / 44.767; 16.667
Држава Босна и Херцеговина
Subdivisons75
Управа
 • MayorСањин Халимовиќ
Површина
 • Вкупна781 км2 (302 ми2)
Население (1991)
 • Вкупно60.307
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 37
Мреж. местоhttp://www.sanskimost.gov.ba
Masinski most - panoramio.jpg

Сански Мост (босански, српски, хрватски: Sanski Most) — град и општина во Босна и Херцеговина. Градот се наоѓа на реката Сана во географскиот регион Босанска краина во западна Босна. Административно, Сански Мост е дел од Унско-санскиот кантон во Федерацијата Босна и Херцеговина.

Население[уреди | уреди извор]

Население
година Срби  % Муслимани  % Хрвати  % Југословени  % други  % Вкупно
1961 19,156 48.52% 12,350 31.28% 4,844 12.27% 3,014 7.63% % 39,483
1971 30,422 48,98% 24,839 39,99% 6,307 10,15% 195 0,31% 339 0,57% 62,102
1981 26,619 42.61% 27,083 43.36% 5,314 8.51% 2,936 4.70% % 62,467
1991 25,363 42.05% 28,136 46.65% 4,322 7.16% 1,247 2.06% 1,239 2.08% 60,307

Самиот град имал население од 17,144 жители во 1991.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]