Сараевски кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сараевски кантон

Kanton Sarajevo (бс)

Sarajevska županija (хр)

Сарајевски кантон (ср)
кантон
Знаме на Сараевски кантонГрб на Сараевски кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 43°51′N 18°15′E / 43.850° СГШ; 18.250° ИГД / 43.850; 18.250
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градСараево
Општинивиди подолу
Основан1461 и 1463
Управа
 • ПремиерЕлмедин Конаковиќ
Површина
 • Вкупна1 E+9_m²
Население
 • Вкупно413,593
 • Густина343,37/км2 (889,3/ми2)

Сараевскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Главен град на кантонот е Сараево и овој е најнаселениот кантон во државата.

Население[уреди | уреди извор]

Кантонот Сараево е најнаселен кантон во Босна и Херцеговина. Според пописот од 2013 година, кантонот имал население од 413,593 жители.

Општини[уреди | уреди извор]

Општините во Сараевскиот кантон.

Кантонот има 9 општини:

  1. Центар[1]
  2. Хаџиќи
  3. Илиџа
  4. Илијаш
  5. Нови Град[1]
  6. Ново Сараево[1]
  7. Стари Град[1]
  8. Трново
  9. Вогошќа

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1, 5, 6 и 7 општина се дел од град Сараево.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]