Прејди на содржината

Гламоч

Координати: 44°03′N 16°51′E / 44.050° СГШ; 16.850° ИГД / 44.050; 16.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гламоч
Glamoč
Панорама на Гламоч, Лемеле и Луке, црква Св. Илија, православна црква, Тврдина Гламоч
Панорама на Гламоч, Лемеле и Луке, црква Св. Илија, православна црква, Тврдина Гламоч
Грб на Гламоч
Map of the town
Map of the town
Држава Босна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
КантонХерцегбосански кантон
Историски регионТрополе
Управа
 • ГрадоначалникРадован Марковиќ
Површина
 • Вкупна1.033,6 км2 (3,991 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно3,860 (општина)[1]
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 34

Гламоч — мало гратче и седиште на истоимена општина во Херцегбосански кантон, во Федерација Босна и Херцеговина во Босна и Херцеговина. Гратчето се наоѓа на подножјето на Старетина и Велика Голија. Во рамките на општината има уште и околу 50 села.

Првото име на гратчето било Делмоч, потоа се сменило во Дламоч за на крај да се именува како Гламоч. За време на Отоманското Царство градот се викал Белград (Biograd), Белградчик (Belgradčik) или Биоградаз (Biogradaz).

Села во Општина Гламоч

[уреди | уреди извор]

Бабиќа БрдоБиличиќЦрн ВрвЌириќиЌослиеДолацДрагниќДубравеЃулиќанГлавицаХалапиќХасанбеговиќиХасиќиХотковциХозиќиХрбинеИсаковциЈакирКаменКарајзовциКарловацКопиќКориќнаКовачевциКрасинацМалкочевциМало СелоМаслина СтранаМладешковциОџанОпачиќПердухово СелоПетрово ВрелоПодглавицаПодградинаПодгребаПоткрајПоповиќиПрибељаПријаниРадаслиеРајиќкеРељино СелоРореРудинеСкуцаниСтаро СелоСтекеровциШумњациВаганВидимлиеВрбаЗаглавицаЗајаруга

Демографија

[уреди | уреди извор]
Население на Гламоч низ историјата: 1931–2013
етнички
групи
попис 1931 попис 1961 попис 1971 попис 1981 попис 1991 1999a 2005a 2011a попис 2013
број % број % број % број % број % број % број % број % број %
Срби 19,924 80.09 12,904 81.49 13,870 81.68 11,106 78.65 9,951 79.02 1,679 43.50
Бошњациb 3,607 14.50 1,413 8.92 2,621 15.43 2,276 16.11 2,257 17.92 1,251 32.41
Хрватиc 1,342 5.39 451 2.85 378 2.22 238 1.68 184 1.46 2,120 c. 42.4 986 c. 20.12 921 c. 20.01 906 23.47
Југословени - - 1,020 6.44 31 0.18 350 2.47 118 0.93 - - - - - - - -
други 4 0.02 47 0.29 79 0.49 150 1.09 83 0.67 24 0.62
Total 24,877 15,835 16,979 14,120 12,593 c. 5,000 c. 4,900 c. 4,602 3,860[1]
aпроценка
bТогаш именувани како Муслимани.
cЗа 1999, 2005 и 2011 се мисли Католици (Извор:[3])

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Rezultati popisa 2013 (Census 2013 Results)“ (PDF). bhas.ba (хрватски). Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-24. Посетено на 1 July 2016.
  2. Postcode info for Bosnia-Herzegovina
  3. (хрватски)Diocese of Banja Luka Архивирано на 19 декември 2013 г.