Равно (Босна и Херцеговина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Равно (босански, српски, хрватски: Ravno) — село и седиште на својата општина во Јужна Босна и Херцеговина. Таа се наоѓа во ентитетот на Федерацијата на Босна и Херцеговина. Равно беше посебна област до 1963 година, кога стана дел од општината Требиње. Во 1994 година, границата се промени и Равно повторно стана општина. Меѓутоа, овој пат, дел од границата на општината Требиње беа додадени како дел од Равно. Кога Раво наследил дел од поранешната општина Требиње, тој имал површина од 447 км2 (173 sq mi). Овие додадени погранични подрачја се движеа под насловот Траувијски маршеви (Требињска Краина) и најчесто биле населени од Срби.[1]

Грб на Равно

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „O nama“. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 2017-07-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]