Калесија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калесија
Калесија
Општина и град
Skyline of Калесија
Грб на Калесија
Грб
Местоположба на градот.
Местоположба на градот.
Координати: 44°27′ СГШ 18°52′ ИГД / 
Земја  Босна и Херцеговина
Површина
 • Вкупна 201 km2 (78 sq mi)
Население (2013)
 • Вкупно 33.053
 • Густина 183/km2 (470/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387 35
Мреж. место http://www.kalesija.ba

Калесија — град и општина во северноисточниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Тузланскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Калесија има 2.220 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Калесија
Година 1991. 1981. 1971.
Муслимани 1.111 (50,31%) 2.678 (79,91%) 1.993 (95,63%)
Срби 617 (27,94%) 439 (13,10%) 81 (3,88%)
Хрвати 16 (0,72%) 11 (0,32%) 1 (0,04%)
Југословени 97 (4,39%) 157 (4,68%) 1 (0,04%)
Останати 367 (16,62%) 66 (1,96%) 8 (0,38%)
Вкупно 2.208 3.351 2.084

Надворешни врски[уреди | уреди извор]