Живинице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Живинце
Živinice
Држава  Босна и Херцеговина
Управа
Население (1991)
 • Вкупно 54.783
Часовен појас CET (UTC+1)
Повик. бр. +387 35
Мреж. место http://www.zivinice.ba

Живинце (босански: Živinice) е град во североисточна Босна и Херцеговина, јужно од Тузла. Градот е дел од Федерација Босна и Херцеговина.

Демографија[уреди | уреди извор]

1991[уреди | уреди извор]

Во 1991 година Живинце имало население од 34.783 жители и тоа:

Градот има 11,956 жители.

2005[уреди | уреди извор]

90.5% од населението на општината се Бошњаци. 5.5% се Хрвати 4% се Срби

Ноќен живот[уреди | уреди извор]

  • Дискотека „Pasha“
  • Дискотека „Faraon“
  • Дискотека „Capo“

Споменици[уреди | уреди извор]

Паркови[уреди | уреди извор]

  • Прв парк
  • Втор парк
  • Парк „градска џамија“


Образование[уреди | уреди извор]

  • Основно училиште
  • Средно училиште

Надворешни врски[уреди | уреди извор]