Будим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Историски грб.

Будим или Буда (унгарски: Buda; германски: Ofen) е западниот дел на унгарската столица Будимпешта сместен на западниот брег на Дунав. Името Буда го има добиено од Бледа, хунски лидер, чие име е исто Буда на унгарски.[1][2][3] Римското име за Буда било Аквинкум (Aquincum) („aqua“ значи „вода“ на латински.)

Буда зафаќа околу една третина од целосната територија на Будимпешта и е богата со дрва, а и доста ридеста. Најчесто е поврзувана со високи стандарди на живеење, иако тоа зависи од областа на живеење. Познати атракции кои се наоѓаат на нејзина територија се Замокот Буда и Цитаделата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]