Обуда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обуда на картата на Будимпешта.
Градската куќа во Обуда.

Обуда или Стар Будим (унгарски: Óbuda) претставува поранешен историски град во Унгарија. Се обединил со Будим и Пешта во 1873 година и сега е дел на од третиот Будимпештански округ.

Неговиот центар е -{Fő tér}- (Главен плоштад) и е поврзан со друг помал плоштад на кого има скулпутра на луѓе кои чекаат да престане да врне дожд.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите населби датираат од каменото време. На ова место Римјаните ја изградиле населбата Аквинкум (Aquincum) која била главен град на панонската провинција.

Унгарците дошле на оваа територија после 900 година и Обуда во тоа време служел како престол на племенските водичи, а подоцна и на кралевите. Бела IV на ова место изградил престолнина веднаш после инвазијата на Монголите на Будим која се случила во 1241-1242 година. На 1 јануари 1873 год. се обединил со Будим и Пешта кој заедно ја формирале денешната престолнина на модерната унгарска држава - Будимпешта.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]