Бовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бовец
Бовец
Поглед на Бовец
Грб на Бовец
Бовец is located in Slovenia
Бовец
Бовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′12.4″N 13°33′3.5″E / 46.336778° СГШ; 13.550972° ИГД / 46.336778; 13.550972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна25,22 км2 (9,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000453500000453,5 м
Население (2020)
 • Вкупно1.586
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5230

Бовец (словенечки: Bovec) — мал град во Општина Бовец во западна Словенија. Населбата е центар на општина Бовец. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.