Босна (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот „Босна“ видете Босна (појаснување).
Босна
Местоположба
Физички особености
УстиеВрело Босне
Должина271 km
Особености на сливот

Реката Босна е третата најголема река во Босна и Херцеговина и се смета за една од главните реки во државата, заедно со Неретва, Врбас, Сава, Уна и Дрина. Реката Босна има должина од 282 км [1]. За време на Римското Царство реката се нарекувала Bosona.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sava River Basin Analysis Report“ (PDF). International Sava River Basin Commission. September 2009. стр. 13. Архивирано од изворникот (PDF, 9.98 МБ) на 17 јули 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]