Мудир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мудур[1] или мудир[2] е турска цивилна титула што се употребувала за управителот на нахиите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „мудур“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „мудир“ — Дигитален речник на македонскиот јазик