Коринтски Канал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коринтски Канал
Каналот во 2023 година
Технички податоци
Должина6.4 км
Максимална ширина на пловилата22.5 м (74 ст)
Преводници0
СостојбаОтворен
Историски податоци
Главен инженерИштван Тир и Бела Герштер
Првпат употребен25 јули 1893[1]

Коринтски канал (грчки: Διώρυγα της Κορίνθου) — вештачки канал во Грција кој го поврзува Коринтскиот Залив во Јонското Море со Саронскиот Залив во Егејското Море. Го пробива тесниот Коринтски Теснец и го дели Пелопонез од грчкото главно копно, правејќи го полуостровот остров. Каналот е ископан низ теснецот на ниво на морето и нема преводници. Должината е 6,4 километри, а широчината е само 24,6 метри на ниво на морето, што го прави непрооден за многу современи бродови. Моментално е од мало економско значење и главно е туристичка знаменитост.

Каналот првично бил предложен во античко време и бил направен неуспешен напор да биде изграден во 1 век од новата ера.[2] Изградбата повторно започнала во 1881 година, но била попречена од геолошки и финансиски проблеми што ги банкротирало првичните градители. Завршен е во 1893 година, но поради тесноста на каналот, проблемите со навигацијата и периодичното затворање за да се поправат свлечиштата од неговите стрмни ѕидови, не успеало да го привлече нивото на сообраќај што го очекувале неговите оператори.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Facaros, Dana; Theodorou, Linda (1 мај 2003). Greece. New Holland Publishers. стр. 172. ISBN 978-1-86011-898-2. Архивирано од изворникот на 6 јуни 2013. Посетено на 6 јануари 2024.
  2. Светониј. „C. Suetonius Tranquillus, Nero, chapter 19“. www.Perseus.Tufts.edu. Посетено на 6 јануари 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]