Прејди на содржината

Киригва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киригва
Стела Д, северна страна, од Киригва, го претставува кралот К`ак Тилив Чан Јопаат[1]
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
МестоИзабал, Гватемала
Координати15°16′10″N 89°2′25″W / 15.26944° СГШ; 89.04028° ЗГД / 15.26944; -89.04028
Историја
Културимајанска цивилизација
Службен назив: Archaeological Park and Ruins of Quiriguá
Тип:културно
Критериуми:i, ii, iv
Прогласено:1981 (7th session)
Број149
State Party:Гватемала
Регион:Латинска Америка и Кариби

Киригва бил стар мајански град, денес археолошко наоѓалиште во Гватемала. Наоѓалиштето е на површина од околу 3 квадратни килоемтри (1,2 квадратни милји) блиску до реката Мотагва,[2] со централен церемонијален дел што се наоѓа на околу еден километар од северниот брег.[3] Во текот на класичниот мајански период (AD 200–900), Киригва бил сместен на крстосницата меѓу неколку важни трговски патишта. Просторот бил заземен во 200 година, изградбата на акрополата започнала околу 550 година, а најголемиот дел од изградбата се одвивал во текот на 8 век. Киригва има слична архитектура и стил на скулптурите какви се наоѓаат градот од класичниот период, кој се наоѓа блиску Копан, и со чија историја е тесно поврзан.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Looper, 2003, pp.122, 140, 146.
  2. Ashmore 1980, p.24.
  3. Sharer & Traxler 2006, p.352.
  4. Miller 1999, p.49.