Алтун Ха

Координати: 17°45′50.22″N 88°20′49.42″W / 17.7639500° СГШ; 88.3470611° ЗГД / 17.7639500; -88.3470611
Од Википедија — слободната енциклопедија
„Храм на кемените олтари“.

Актун Ха е стар мајански град и археолошко наоѓалиште во Белиз. Рушевините се наоѓаат на околу 50 км северно од градот Белиз и на 10 км од карипскиот брег. Наоѓалиштето зазема површина од 8 км2. Камењата од рушевините биле искористени за изградба на едно модерно село во близината. Наоѓалиштето се стекнало со поголемо внимание од археолозите сè до 1963 година. Денес е отворено за туристи. Најголемиот храм е висок 16 метри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

17°45′50.22″N 88°20′49.42″W / 17.7639500° СГШ; 88.3470611° ЗГД / 17.7639500; -88.3470611