Бекан

Координати: 18°31′N 89°28′W / 18.517° СГШ; 89.467° ЗГД / 18.517; -89.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Бекан од Дејвид Ф. Потер.

Бекан (шпански:Becán) е археолошко наоѓалиште од времето на Мајанската цивилизација. Бекан се наоѓа во близина на центарот на Јукатан, во денешната мексиканска држава Кампече, околу 150 километри северно од Тикал. Во околината на Бекан се наоѓаат мајанските археолошки наоѓалишта Баламку, Калакмул и Шпухил.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

18°31′N 89°28′W / 18.517° СГШ; 89.467° ЗГД / 18.517; -89.467