Ушмал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пред-спански град Ушмал*
Светско наследство на УНЕСКО

Адивино (Пирамида на маѓионичарот) на влезот во Ушмал
Држава  Мексико
Тип културен
Критериуми i, ii, iii
Навод 791
Регион** Латинска Америка и Карибите
Записно минато
Запис 1996  (20-та заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Ушмал (јукатански мајански: Óoxmáal) бил мајански град кој датира од периодот од пред шпанската колонизација на Јукатан. Градот се наоѓа во сојузната држава Јукатан во Мексико.

Античка историја[уреди | уреди извор]

Мајанските хроники укажуваат дека Ушмал бил основан во 500 година од Хун Уицил Чак Тутул Шиу. Со години Ушмал бил владеен од династијата Шиу која била меѓу најсилните кралски династии на Јукатан и заедно со Чичен Ица ги контролирале сите северни делови на мајанската империја. После 1200 година, според археолошките докази, не се направиле нови згради во Ушмал, најверојатно поради падот на моќта на Ушмал и на Чичен Ица а издигнување на Мајапан.


Видете исто така[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]