Каракол (Белиз)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 16°45′50.45″N 89°7′8.80″W / 16.7640139° СГШ; 89.1191111° ЗГД / 16.7640139; -89.1191111

Кана
Јужен акропол

Каракол или Ел Каракол е име на голем стар мајански град, денес археолошко наоѓалиште. Наоѓалиштето лежи во Белиз, во областа Кајо. Каракол се наоѓа околу 25 милји јужно од Шунантунич и Сан Игнасио Кајо на надморска висина од 460 метри. Градот бил населен во 1200 п.н.е. но својот најголем подем го доживеал во мајанскиот класичен период. Наоѓалиштето има над 40 градби.

Поврзано[уреди | уреди извор]