Сан Бартоло (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од натпис во Сан Бартоло.

Сан Бартоло бил мајански град кој датира од периодот од пред шпанската колонизација. Сан Бартоло се наоѓа во департманот Петен во Гватемала, североисточно од Тикал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]