Ѕибилчалтун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храм на Седумте Кукли.

Ѕибилчалтун или Цибилчалтун (Ts'íibil Cháaltun на денешен мајански) е стар мајански град во сојузната држава Јукатан во Мексико.

Градот бил населен постојано неколку илјадници години, иако на неколку наврати од голем град се намалувал на мала населба.

Најпознта градба во Ѕибилчалтун е Храмот на Седумте Кукли. Храмот е така наречен бидејќи во него се пронајдени седум мали фигури во 1950-тите. На пролетната рамноденица, сонцето поминува од еден прозор во храмот и излегува низ спротивниот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 21°5′27.60″N 89°35′25.08″W / 21.0910000° СГШ; 89.5903000° ЗГД / 21.0910000; -89.5903000