Калакмул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Антички мајански град Калакмул, Кампече*
Светско наследство на УНЕСКО
Држава  Мексико
Тип културен
Критериуми i, ii, iii, iv
Навод 1061
Регион** Средна Америка
Записно минато
Запис 2002  (26-та заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Калакмул е име на еден од најголемите мајански градови. Се наоѓа во Мексико, поточно во сојузната држава Кампече, во џунглите на Басенот Петен, 30 километри од гватемалската граница.

Калакмул бил главен центар на мајанската суперсила. Градот бил центар на голем регион . Се утврдило дека во градот живееле околу 50.000 луѓе. Во локалитетот се наоѓаат околу 6.750 антички градби, од кои најголема е пирамидата. Пирамидата е висока околу 55 метри и е највисока мајанска пирамида.

Видете исто така[уреди | уреди извор]