Мајапан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајапан
Mayapan '2010 - 31.JPG
Храм на Кукулкан во Мајапан
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Мексико Јукатан" nor "Шаблон:Location map Мексико Јукатан" exists
МестоЈукатан, Мексико
ОбластЈукатан
Координати20°37′46″N 89°27′38″W / 20.62944° СГШ; 89.46056° ЗГД / 20.62944; -89.46056
Историја
Раздобјепреткласичен или посткласичен период
Културимајанска цивилизација

Мајапан — древен мајански град, денес археолошко наоѓалиште во сојузната држава Јукатан, Мексико.