Мајапан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајапан
Mayapan '2010 - 31.JPG
Храм на Кукулкан во Мајапан
Мајапан се наоѓа во Јукатан (држава)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: 2664.7%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на Мајапан во Јукатан
Место Јукатан, Мексико
Област Јукатан
Координати 20°37′46″ СГШ 89°27′38″ ЗГД / 
Историја
Раздобја преткласичен или посткласичен период
Култури мајанска цивилизација

Мајапан — древен мајански град, денес археолошко наоѓалиште во сојузната држава Јукатан, Мексико.