Ел Баул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стела 1, прикажува фрагмент од најстар мајански календар.

Ел Баул бил мајански град кој датира од периодот од пред шпанската колонизација. Археолошкото наоѓалиште се наоѓа во Гватемала и е дел од нуклеарната зона Коцумалхуапа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 14°20′N 91°00′W / 14.333° СГШ; 91.000° ЗГД / 14.333; -91.000