Ел Баул

Координати: 14°20′N 91°00′W / 14.333° СГШ; 91.000° ЗГД / 14.333; -91.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стела 1, прикажува фрагмент од најстар мајански календар.

Ел Баул бил мајански град кој датира од периодот од пред шпанската колонизација. Археолошкото наоѓалиште се наоѓа во Гватемала и е дел од јадрената зона Коцумалхуапа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

14°20′N 91°00′W / 14.333° СГШ; 91.000° ЗГД / 14.333; -91.000