Копан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајанско наоѓалиште Копан
светско наследство на УНЕСКО
Рушевини од градба во Копан.
КритериумКултурен: iv, vi
Навод129
Запис1980 (4-та заседание)

Копан е стар мајански град што датира од пред периодот на колонизација. Копан се наоѓа во Хондурас во департман Копан во близина на границата со Гватемала. Тој град бил дел од Мајанската Империја во периодот од 5 век до 9 век.

Кралството со античко име Шукпи го забележал својот најголем подем од 5 век до почетокот на 9 век, но има ископини кои датираат и од 2 век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Aguirre, Robert D. (2005). Informal Empire: Mexico and Central America in Victorian Culture, Minneapolis and London: University of Minnesota Press.
  • Fash. William L. (2001). Scribes, Warriors and Kings: The City of Copán and the Ancient Maya, London: Thames and Hudson.
  • QUT Media Office (2008-01-23). „QUT researcher discovers Maya mask splendour“. News@QUT. Queensland University of Technology. Посетено на 2008-01-25.CS1-одржување: датум и година (link)
  • Robicsek, Francis (1972). Copán, Museum of the American Indian.
  • Rowbotham, Jill (2008-01-23), „1500-year-old Mayan paint job peeled back“, The Australian, News Limited, Посетено на 2008-01-23CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: датум и година (link)
  • Wyllys Andrews. E. and Fash. William L. (2005). Copán: The History of an Ancient Maya Kingdom, Santa Fe: School of American Research Press.