Коба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коба (шпански:Cobá) е голем разрушен мајански град. Археолошкото наоѓалиште се наоѓа во Кинтана Ро во Мексико, поточно 90 километри источно од мајанскиот град Чичен Ица. Од Карипското Море градот е одалечен 40 километри, а додека од Тулум е одалечен 44 километри со кој е поврзан со асфалтен пат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]