Прејди на содржината

Сеибал

Координати: 16°30′42″N 90°3′40″W / 16.51167° СГШ; 90.06111° ЗГД / 16.51167; -90.06111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Структура A-3.

Сеибал е мајански град, денес археолошко наоѓалиште од мајанскиот класичен период. Наоѓалиштето лежи во департманот Петен во Гватемала. Тој бил најголем град во регионот Пасион[1].

  1. Sharer & Traxler 2006 p.520.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

16°30′42″N 90°3′40″W / 16.51167° СГШ; 90.06111° ЗГД / 16.51167; -90.06111