Ван (езеро)

Координати: 38°38′N 42°49′E / 38.633° СГШ; 42.817° ИГД / 38.633; 42.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ван (езеро)
Од вселената, септември 1996
Координати38°38′N 42°49′E / 38.633° СГШ; 42.817° ИГД / 38.633; 42.817
Видsaline lake
Главни приливиХарасу, Хошап, Ѓузелсу, Беднимахи, Зилан and Јеникопру
Главни истециnone
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
12,500 km2 (4,800 ми) км2
Сливни земјиТурција
Најг. должина119 kм (74 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
3,755 km2 (1,450 ми) км2
Прос. длабочина171 м (561 ст) м
Најг. длабочина451 м (1,480 ст) м
Зафатнина607 km3 (146 cu mi) км3
Брег430 kм (270 ми) км
Надм. височина1,640 м (5,380 ст) м
ОстровиАкдамар,
Чарпанак Адаси (Ичеричарпанак),
Адир Адаси (Lim),
Куш Адаси (Arter)
Населени местаВан, Татван, Ахлат, Еркиш
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото Ван (турски: Van Gölü, Курдски јазик: Behra Wanê, Ерменски јазик: Վանա լիճ) е најголемо езеро во Турција. Се наоѓа на крајниот исток на земјата. Тоа е солено езеро од вулканско потекло, кое нема острови, а водата ја прима од бројните притоки од околните планини. Површината на ова езеро изнесува 3,755 км² и се наоѓа на надморска височина од 1,719 метри. На источниот брег на ова езеро се наоѓа градот Ван, главен град на истоимената турска покраина.

Езерото се формирало во плеистоценот кога лавата од вулканот Немрут го блокирала приливот на вода од исток. Неактивни вулкани денес можат да се сретнат источно и северно од езерото.

Водите на езерото Ван се богати со сол,

Водите на езерото Ван се богати со сол, како на пример натриум карбонатот кој се користи како детергент. Во близина на езерото има овоштарници и житни полиња.

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]