Ајше Сенијепервер султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајше Сенијепервер султан
Роден(а) Соња
1761
Починал(а) 11 декември 1828(1828-12-11) (воз. 67 г.)
Константинопол
Почивалиште Ејуп Султан џамија, Ејуп, Истанбул
Народност Бугарка
Познат(а) по Валиде султан
Вера Православие, подоцна ислам
Сопружник Абдул Хамид I
Деца Мустафа IV[1]

Ајше Сенијепервер султан (1761 - 11 декември 1828) била сопруга на османлискиот султан Абдул Хамид I и Валиде султан на нејзиниот син Мустафа IV.

Кога Селим III бил соборен од тронот како резултат на јаничарскиот бунт предводен од Мустафа паша против неговата воени реформи на 29 мај 1807 година, Мустафа IV станал нов султан на Отоманската империја а Ајше валиде султан. Таа била де-факто ко-регент на османлискиот султан за четиринаесет месеци од 29 мај 1807 до 28 јули 1808.

Починала на 11 декември 1828 година а нејзиниот гроб се наоѓа во Ејуп Султан џамија, Ејуп, Истанбул.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yavuz Bahadıroğlu, Resimli Osmanlı Tarihi, Nesil Yayınları (Ottoman History with Illustrations, Nesil Publications), 15th Ed., 2009, page 395, ISBN 978-975-269-299-2