Накшидил султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Накшидил султан
Роден(а) Ејме де Рибери
19 декември 1776
Починал(а) 1817
Константинопол
Почивалиште Константинопол
Народност Французи
Познат(а) по Валиде султан
Вера Римокатоличка црква
Сопружник Абдул Хамид I
Деца Махмуд II

Накшидил султан (19 декември 17761817) била сопруга на османлискиот султан Абдул Хамид I и Валиде султан на нејзиниот син Махмуд II. Нејзиното потекло не е познато но според некои историчари станува збор за Ејме де Рибери, роднина на Жозефина де Боарне.