Рабија султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рабија султан
Роден(а)Ида
1698
Франција
Починал(а)1732
Константинопол
ПочивалиштеЈени џамија
ВераРимокатолицизам подоцна Ислам
СопружникАхмед III
Деца'Абдул Хамид I

Рабија султан (османлиски јазик: رابعه سلطان, Râbi'a Şerm-î (Sharmî) Kadın Sultân, околу 1698 – 1732 година) била една од жените на османлискиот султан Ахмед III и мајка на Абдул Хамид I[1].

По потекло била од Франција и е родена како Ида. Таа никогаш не станала Валиде султан бидејќи починала во 1732 година, 42 години пред Абдул Хамид I да станр османлиски султан.

Нејзиното вечно почивалиште се наоѓа во турбето на Турхан Хатиџе султан во Јени џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ottoman Research Foundation (in Turkish); reveals the results of recent ivestigations and announce her name as "Râbi'a Şerm-î (Sharmî) Kadın Efendi". Ottoman Sultans Web Page. Посетено на 2010-12-14.