Румелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За административната единица, видете Румелиски пашалак

Rumelia map.jpg

Румелија (турски: Rumeli, "Земја на Римјаните/Ромеите") Илјада и една ноќ општ назив за земјите на Балканскиот Полуостров, односно денешните современи држави Албанија, Босна, Бугарија, Грција, Србија и Македонија.