Адански Ејалет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eyalet-i Adana
Ејалет на Отоманско Царство

1608–1865
Местоположба на Адански Ејалет
Местоположба на Адански Ејалет
Аданскиот Ејалет во 1609 година
Главен град Адана[1]
Историја
 -  Основана 1608
 -  Укината 1865
Денес во Турција

Адански Ејалет (османски турски: ایالت ادنه; Eyālet-i Adana) [2]ејалет на Отоманското Царство, основан во 1608 година,[3] кога бил одвоен од Алепскиот ејалет.[4] Неговата пријавена површина во 19 век била 29,550 км2.[5]

Историја[уреди | уреди извор]

Рамаданидите одиграле клучна улога во отоманско- мамлучките односи од 15 век, бидејќи биле тампон држава сместена во граничната зона ал-Авасим. Во 1517 година, Селим I го вклучил бејликот во Отоманското Царство по неговото освојување од Мамлуците. Беговите на Рамаданидите на наследен начин ја држеле управата на османлискиот санџак Адана до 1608 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John Macgregor (1850). Commercial statistics: A digest of the productive resources, commercial... Whittaker and co. стр. 12. Посетено на 2013-06-27.
  2. „Some Provinces of the Ottoman Empire“. Geonames.de. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 25 February 2013.
  3. Donald Edgar Pitcher (1972). An Historical Geography of the Ottoman Empire. Brill Archive. стр. 125. Посетено на 2013-06-27.
  4. Evliya Çelebi; Joseph von Hammer-Purgstall (1834). Narrative of Travels in Europe, Asia, and Africa in the Seventeenth Century. 1. Oriental Translation Fund. стр. 93. Посетено на 2013-06-27.
  5. The Popular encyclopedia: or, conversations lexicon. 6. Blackie. 1862. стр. 698. Посетено на 2013-06-27.