Ајдински Ејалет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eyalet-i Aydın
Ејалет на Отоманско Царство

1827–1864
Местоположба на Ајдински Ејалет
Местоположба на Ајдински Ејалет
Ајдински Ејалет во 1861 година
Главен град Ајдин (1827-1841; 1843-1846)
Измир[1] (1841-1843; 1846-1864)
Историја
 -  Основана 1827
 -  Укината 1864
Денес во Turkey

Ајдински Ејалет, познат и како Смирнски или Измирски Ејалет (османски турски: ایالت آیدین; Eyālet-i Aydın) [2]ејалет на Отоманското Царство.

Откако јаничарскиот корпус бил укинат во 1826 година, административните поделби на царството биле сменети, а Анадолскиот Ејалет бил поделен на четири дела. Во 1841 година, главниот град бил преместен во Измир, за да биде преместен назад во Ајдин во 1843 година. Три години подоцна, во 1846 година, главниот град повторно бил преместен во Измир. Со усвојувањето на законот за вилаети во 1864 година, ејалетот бил повторно создаден со седиште во Смирна. [3]

Административни поделби[уреди | уреди извор]

Санџаците на ејалетот во средината на 19 век: [4]

  1. Сарухан (Маниса)
  2. Сигла (Измир) [5]
  3. Ајдински санџак (Ајдин)
  4. Ментеше (Мугла)
  5. Денизлиски санџак (Денизли)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Competitive Geography, p. 342, при Гугл книги By Robert Johnston
  2. „Some Provinces of the Ottoman Empire“. Geonames.de. Архивирано од изворникот на 28 September 2013. Посетено на 25 February 2013.,
  3. Ula: an Anatolian town при Гугл книги By Peter Benedict
  4. The three eras of Ottoman history, a political essay on the late reforms of ..., p. 74, при Гугл книги By James Henry Skene
  5. Dictionnaire géographique de l'Empire ottoman by Konstantin Georgievich Mostras. Page 14