Солунски Ејалет

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Солунски Ејалет
Eyalet-i Selanik
Ејалет на Отоманската Империја

1826–1867

Знаме на Солунски Ејалет

Знаме

Местоположба на Солунски Ејалет
Местоположба на Солунски Ејалет
Солунскиот Вилает во 1850тите
Главен град Солун[1]
Историја
 -  Основана 1826
 -  Преобразба во вилает 1867

Солунски Ејалет (османски турски: ایالت سلانیك; Eyālet-i Selānīk)[2]ејалет на Отоманската Империја.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Санџаците на Ејалетот во средината на 19 век:[3]

  1. Трикалски Санџак (со седиште во Трикала)
  2. Солунски Санџак (со седиште во Солун)
  3. Серски Санџак (со седиште во Сер)
  4. Драмски Санџак (со седиште во Драма)

Управници[уреди | уреди извор]

Управници на Ејалетот:[4]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The English Cyclopaedia: Geography од Чарлс Најт
  2. „Some Provinces of the Ottoman Empire“. Geonames.de. Посетено на 17 август 2023.
  3. The three eras of Ottoman history, a political essay on the late reforms of ..., p. 75, при Гугл книги By James Henry Skene
  4. World Statesmen — Greece