Прејди на содржината

Силистренски Пашалак

Координати: 44°7′N 27°16′E / 44.117° СГШ; 27.267° ИГД / 44.117; 27.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Силистренски пашалак
пашалак на на Османлиското Царство

1593–1864
Местоположба на Силистра
Местоположба на Силистра
Силистренскиот Пашалак во 1609
Главен град Силистра[1] and Özi
44°7′N 27°16′E / 44.117° СГШ; 27.267° ИГД / 44.117; 27.267
Историја
 -  Основана 1593
 -  Укината 1864
Површина
 -  1856[2] 94.858 км2
Денес во Турција, Бугарија, Романија, Молдавија, Украина

Силистренски Пашалак или Силистренски Ејалет (османлиски: ایالت سیلیستره; Eyālet-i Sīlīstrê[3]) познат и како „Ејалет Ози“ (османлиски ایالت اوزی; Eyālet-i Ȫzī) — пашалак (ејалет) на Османлиското Царство кој се наоѓал кај Црното Море и јужниот дел од реката Дунав. Создаден е во 1593 година и постоел до 1864 година.

Пашалакот го опфаќал северниот и источниот дел на денешна Бугарија, територии на четири други земји: романска Добруџа, украинските подрачја околу Буџак (јужна Бесарабија до Бендер, Молдавија) и Едисан (јужно Приднестровие од Одеса до Балта), или речиси целиот реон кој бил под власта на Османлиите меѓу Истанбул и Кримското ханство, вклучувајќи ги сите градови помеѓу Варна и Очаков.

Главен град на пашалакот бил Силистра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Commercial statistics: A digest of the productive resources, commercial... By John Macgregor, p. 12, при Гугл книги
  2. Lippincott's Pronouncing Gazetteer: A Complete Pronouncing Gazetteer Or ... 1856. стр. 1968.
  3. The English Cyclopaedia: Geography By Charles Knight