Прејди на содржината

Трабзонски Вилает

Од Википедија — слободната енциклопедија
ولايت طربزون
Vilâyet-i Ṭrabzōn
Вилает на Османлиската Империја

1867–1922
Местоположба на Трабзонски Вилает
Местоположба на Трабзонски Вилает
Трабзонскиот Вилает во 1890 година
Главен град Трабзон[1]
Историја
 -  Закон за вилаети 1867
 -  Укината 1922

Трабзонскиот Вилает (ولايت طربزون‎, турски: Vilâyet-i Ṭrabzōn, француски: Vilayet de Trébizonde) ― административна единица (вилает) од прво ниво во североисточниот дел на Отоманската Империја и одговарајќи на областа долж источното крајбрежје на Црното Море и внатрешниот висорамнински регион на Понтските Алпи. Регионот бил населен главно со етнички Турци во западната половина и ласкогласни муслимани во источната половина, иако во текот на целиот период на османлиското владеење постоела историја на преобразување во турски ислам кај многумина понтиски Грци - дури и за Гулбахар Хатун, мајката на султанот Селим I, реkla дека има понтско грчко потекло.

На почетокот на 20 век, наводно, имало површина од 31,290 км2, додека првичните резултати од првиот османлиски попис од 1885 година (објавен во 1908 година) му дал бројка на население од 1,047,700.[3] Точноста на бројките на населението се движи од „приближна“ до „само претпоставка“ во зависност од регионот од каде се собрани.

По Руско-турската војна од 1877–1878 година, бил воспоставен Лазистанскиот Санџак.[4] Ризе станал средиште на округот поради отстапувањето на Батуми, поранешното средиште на санџакот, кон Русија. Салмането од годината 1344 х.е./1904-1905 споменал неколку ерменски фармацевти.[5] Вилаетот броел и значително грчко население.[6]

Административни единици[уреди | уреди извор]

Вилаетот вклучувал три санџаци (четири по 1889 година)[7] и 22 кази.[8]

Санџаци во Вилаетот:

 1. Трабзонски Санџак (Трабзон, Орду, Гиресун, Тиреболу, Гереле, Вакфекебир, Сирмене, Оф, Акчабат, Мачка)
 2. Гишушхански Санџак (Гимушхане, Келкит, Сиран, Торул)
 3. Лазистански Санџак (неговото средиште прво било во Батуми до 1878, а подоцна Ризе по 1878) (Ризе, Пазар, Артвин, а понекогаш вклучен бил и градот Оф)
 4. Џанички Санџак (средиште му бил Самсун по 1889 година) (Самсун, Бафра, Инје, Фаца, Чаршамба, Терме)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Geographical Dictionary of the World, p. 1854, при Гугл книги
 2. „1914 Census Statistics“ (PDF). Turkish General Staff. стр. 605–606. Архивирано од изворникот (PDF) на 7 октомври 2011. Посетено на 17 јуни 2021.
 3. Asia by A. H. Keane, page 459
 4. Gündüz Ali, Hemşinliler, Dil-Tarih-Kültür, Ardanuj Kültür Yardımlaşma Derneği, Yayın No: 2, Ankara, 2002, стр. 61.
 5. Krikorian, Mesrob K. (1 јануари 1977). Armenians in the Service of the Ottoman Empire, 1860-1908 (англиски). Routledge and Kegan Paul. стр. 48. ISBN 9781138492073.
 6. Krikorian, Mesrob K. (1 јануари 1977), стр.49
 7. Yurt Ansiklopedisi, Rize, s. 6365.
 8. Yüksel A., Doğu Karadeniz Araştırmaları, Kitabevi, İstanbul, 2005, s.