Домицијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домицијан
Bust Domitian Musei Capitolini MC1156.jpg
Роден 24 октомври 51
Рим, денешна Италија
Починал 18 септември 96
Рим, Римско Царство, денешна Италија

Домицијан (латински:Titus Flavius Domitianus) бил последниот римски цар од династијата на Флавијците. Познат е и како Тит Флавиј Домицијан.

Роден е на 24 октомври 51 година во Рим, денешна Италија. Со Римското Царство управувал од 14 септември 81 година до 18 септември 96 година, кога бил убиен. Тој е син на Веспазијан, и брат на Тит. Негов наследник е Нерва.