Дидиј Јулијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
DidiusJulianusSest.jpg
Роден 30 јануари 133
Милано, Италија
Починал 1 јуни 193
Рим, Италија


Дидиј Јулијан бил римски император. Роден е на 30 јануари 133. Попознат е и како Марко Дидиј Салвиј Јулијан Север. Со Римската империја управувал од 28 март 193 година до 1 јуни 193 година. Негов наследник е Септимиј Север. Дидиј Јулијан е вториот од петте римски императори во 193 година.