Елагабал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bust of Elagabalus - Palazzo Nuovo - Musei Capitolini - Rome 2016 (2).jpg
Роден 203
Емеса, Сирија
Починал 11 март 222
Рим, денешна Италија


Елагабал (латински:Varius Avitus Bassianus, покасно Marcus Aurelius Antoninus или Elagabalus) бил римски император од династијата Север. Познат е и како Вариј Авита Васиан Марк Аврелиј Антонин .

Роден е во 203 година. Со Римската империја управувал од 218 година до 222 година. Негов наследник е Александар Север. Тој е еден од најспорните римски императори, преобразувајќи ја римската религија, со воведување на сирискиот бог на сонцето, во која чест е изграден храм на ридот Палатин.