Тит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тит
Роден 30 декември 39
Рим, денешна Италија
Починал 81
Рим, Римско Царство, денешна Италија

Тит (латински:Titus Flavius Sabinus Vespasianus[1]) — римски цар. Познат е и како Тит Флавиј Веспазијан

Роден е на 30 декември 39 година во Рим, денешна Италија. Со Римското Царство управувал од 79 до 81 година. Најпознат е по тоа што во негово време завршила градбата на Колосеумот. Син е на Вазпазијан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hammond, стр. 27.