Галериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галериj
Galerius.jpg
Роден 250
денешна Бугарија
Починал 311
Софија, денешна Бугарија


Галериj (латински:Gaius Valerius Maximianus Galerius или Galerius) бил римски цар. Познат и како Гаj Галериj Валериj Максимиjан . Роден е во околината на Сердика (денешна Бугарија). Во младоста бил овчар.

Со Римското Царство управувал од 293 до 311 година, заедно со Максимијан. Галериj бил голем противник на христијанството, и самото движење го сметал за главна причина за лошите резултати на империјата. Тој бил главниот иницијатор на прогонството во времето на Диоклецијан во 303 година. Од друга страна не знаел пак дека неговата жена и ќерка биле христијанки.