Филипик Вардан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Филипик Вардан
Solidus-Philippicus-sb1447.3.jpg
Солид на Филипик
Роден Пергам
Починал 713


Филипик Вардан (Грчки Βαρδάνης, ЕрменскиՎրթանես, Vrtanes) бил цар на Византија од 711 година до 713.