Трајан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Traianus Glyptothek Munich 336.jpg
Роден 53
Италика, денешна Шпанија
Починал 8 август 117
Селинунт, денешна Турција


Трајан (латински:Marcus Ulpius Nerva Traianus) бил вториот римски император од династијата на Антонините. Роден е на 53 година во Италика, блиску Севиља, денешна Шпанија. Попознат е и како Марко Улпиј Нерва Трајан. Со Римската империја управувал од 25 јануари 98 година до 8 август 117 година. Негов наследник е Хадријан.

Римската Империја за време на цар Трајан (117)