Адријан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хадријан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bust Hadrian Musei Capitolini MC817.jpg
Роден 24 јануари 76
Италика, денешна Шпанија
Починал 10 јули 138
Италија


Адријан (латински:Publius Aelius Traianus Hadrianus) бил третиот римски император од династијата на Антонините. Познат е и како Публиј Елиј Трајан Адријан

Роден е на 24 јануари 76 во Италика, блиску Севиља, денешна Шпанија. Со Римската империја управувал од 8 август 117 година до 10 јули 138 година. Негов наследник е Антонин Пиј. За време на неговото владеење, империјата дваесеиедна година била во мир и спокојство. Во 120 година го изградил Пантеонот во Рим, една од најзачуваните објекти од времето на Римската империја, како и храмот на Зевс во Атина. Во 122 година го изградил познатиот Адријанов ѕид во Велика Британија.

Римската Империја во 125 година, за време на владеењето на Адријан