Глицериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глицериј
Роден 420
Починал по 480

Глицериј бил цар на Западното Римско Царство од 473 до 474 година. Не постојат многу податоци за неговиот живот[1]. Подоцна станал и епископ. Неговото владеење го одложило за некое време пропаѓањето на царството. Кога остроготите ги поставиле своите трупи во Италија во 473 година, Глицериј и неговата војска успеала да се одбрани од тој напад. Тој во суштина владеел само над Северна Италија. Без разлика на овој успех, Лав I не го признавал за цар на западот, па така го заменил со Јулиј Непот, заробувајќи го во Далмација. По ова, тој станал епископ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. MacGeorge 2002, стр. 272.