Валеријан (цар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ValarianusIsest.jpg
Роден 200
Починал 268
денешен Иран


Валеријан бил римски цар. Роден е во 200 година. Познат и како Публиј Лициниј Валериан . Со Римската империја управувал од 253 до 260 година. Бил наследен од страна на Галијен. И покрај тоа што бил добар и способен император, сепак не можел да ја извади империјата од големата криза. Во 260 година, блиску градот Едеса паднал во плен. Во заложништво, служил како шаховски стол за играње на персискиот шах од страна на персијците. Тој е единствениот император кој попаднал во заложништво, а потоа и во заложништво кој умрел.