Јовијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јовијан
132 Licinius.jpg
Цар на Римската империја
Роден денешна Србија
Починал 364
денешна Турција


Јовијан бил римски цар. Познат и како Флавиј Клавдиј Јовијан. Со Римската империја управувал од 363 до 364 година. Јовијан бил командир на гарда и император станал по смртта на Јулијан Отпадник. Тој бил христијанин. На пат кон Константинопол починал во 364 година.